Щодо міжнародної конференції в Кєльцах
15 листопада ц.р. в м.Кєльце Свєнтокшиського воєводства Генеральний консул України в Кракові В.Максименко взяв участь в ІV Міжнародній українсько-польській конференції “Слідами спільної історії на шляху до європейського партнерства народів”, яка була організована Товариством “Інтеграція Європа – Схід” в рамках міжнародного проекту “Волинь-Поділля 1943. Історія відома і невідома. Молоді поляки та українці в діалозі поєднання”, який був профінансований Міністерством закордонних справ Республіки Польща.
Метою конференції була презентація та розвиток українсько-польського діалогу в галузі історії, культури та розвитку суспільства, а також звернення уваги українського та польського суспільства на спільну, інколи важку історію України та Польщі, а також надання можливості молодому поколінню співпрацювати у діалозі та поєднанні.
У роботі конференції взяла участь українська делегація студентів та науковців з Вінниці, Луцька, Львова та Хмельницького.
З вітальним словом до учасників конференції звернулися Генеральний консул України в Кракові В.Максименко та Голова ради міста Кєльце Томаш Богуцкі.
У рамках конференції проходили три тематичні панелі, а саме: історична, європейська та дискусійна.
Під час конференції було організовано перегляд українських документальних фільмів щодо спільної історії українців та поляків на Волині та Поділлі. У жовтні ц.р. група українських та польських науковців і студентів відвідала Україну та зібрала матеріали для документального фільму про українсько-польські відносини. Вони відвідали Музей національної пам’яті “Тюрма на Лонцького” у Львові, а у м. Володимир-Волинський зустрілися з археологами, які проводять розкопки на місці поховань жертв сталінських репресій у 1940-1941 роках. Науковці Волинського обласного краєзнавчого музею спільно з польськими студентами-волонтерами відвідали пам’ятники на цвинтарях у селах Павлівка та Базальтове Волинській області, де в 1943 році було знищено українськими націоналістами понад 600 польських мешканців.
Учасники конференції також дізналися про історію парку ім.Горького у місті Вінниця, так звану “Подільську Катинь”, де під кінець тридцятих років минулого століття було закатовано органами НКВС понад 9 тисяч в’язнів, переважно українців. Це масове захоронення було розкрите німцями в 1943 році.
Перед учасниками конференції щодо українсько-польських відносин з рефератами виступили професори та викладачі Ягеллонського університету, Університету ім.Я.Кохановского в Кєльцах, Національного університету “Львівська Політехніка”, Хмельницького Національного університету та Вінницького державного педагогічного університету.