Щодо фестивалю «Лемківська ватра»
18-20 липня ц.р. в с.Ждиня Горлицького повіту Малопольського воєводства відбувся XXXII фестиваль лемківської культури «Лемківська ватра», який щороку проводиться з метою розвитку та популяризації української культури у світі. Цьогорічний Фестиваль проходив під почесним патронатом Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща.
Офіційна церемонія відкриття розпочалася 19 липня ц.р. панахидою біля пам’ятника жертвам акції «Вісла» в 1947 році, внаслідок якої було депортовано до колишнього СРСР та до північних регіонів Польщі саме лемківське населення. До пам’ятника жертвам депортації лемків склали вінки та квіти Воєвода Малопольський Єжи Міллер, Депутат Сейму РП Мирон Сич, Генеральний консул України в Кракові В.М.Максименко.
Під час заходу перед присутніми виступив український чоловічий хор «Журавлі», який виконав низку лемківських пісень.
До учасників фестивалю «Лемківська Ватра» звернулися зі словами привітання почесні гості, а саме Депутат Сейму РП Мирон Сич, Голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Софія Федина, Воєвода Малопольського воєводства Єжи Міллер, представники православної та греко-католицької церков в Республіці Польща, Старости Горлицького та Татщанського повітів тощо.
Генеральний консул України в Кракові В.М.Максименко також привітав численну українську громаду та зачитав вітального листа Президента України Петра Порошенка до учасників Фестивалю.
За 32 роки існування фестиваль лемківської культури «Лемківська ватра» став одним із найбільших заходів культурного спрямування в Малопольському воєводстві та яскравим свідченням того, що лемківська громада міцно стоїть на шляху збереження своїх звичаїв, традицій, мови та безсумнівно ідентифікує себе з Україною.
Цей, організований «Об’єднанням лемків», захід є найбільшим лемківським масовим заходом. «Лемківська ватра» несе також дуже важливу місію. На землі предків вона інтегрує потомків жертв акції «Вісла», розсипаних по усьому світу.
Лемківська ватра – це місце, де переплітаються багато творчих площин, тут фольклор переплітається з новими трендами в мистецтві, література поєднується з мистецьким авангардом, а публіка кількох поколінь завжди знаходить щось для себе. Учасників Фестивалю об’єднує музика, танець і радість перебування разом. Триденна сцена Ватри кипить життям.
Фестиваль став майданчиком для виступів як добре відомих артистів і колективів з України, Польщі, Словаччини, Сербії, Румунії, США та Канади, так і можливістю для молодих виконавців заявити про себе.
Програма фестивалю передбачала виступи фольклорних колективів з багатьох країн світу, ярмарок народного мистецтва, спортивні змагання, конкурси, а також заходи для наймолодших учасників в рамках т.зв. «Ватрочки».
На заході були присутні представники місцевих ЗМІ, зокрема радіо «Краків», ТВ Горлиці, тижневика «Наше слово» тощо.