• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Polski
Типові питання та відповіді на них для громадян України, які прибули до Польщі в умовах війни
Опубліковано 14 березня 2022 року о 18:29

Чи потрібно мені звертатися до Посольства / Консульства? Чи потрібно мені реєструватися в Посольстві / Консульстві?

Ви маєте право звернутися до Консульства у разі потреби, але Ви не зобов’язані звертатися чи реєструватися у Консульстві.


Мені сказали при перетені кордону звернутися до Консульства протягом 14 днів для отримання паспорта?

Вам не потрібно звертатися до Консульства. 14 днів - це термін протягом якого Ви маєте право, але не зобов’язані, подати до пркодонної служби Республіки Польща (straż graniczna) заяву на отримання статусу біженця.


По яким документам можна заїхати до Польщі?

Під час війни громадяни України можуть виїхати до Польщі з території України у пунктах пропуску через Державний кордон України за будь-яким документами. Найбільш типовою є ситуація, коли один з батьків виїжджає за паспортом громадянина України (внутрішнім паспортом), а дитина – свідоцтвом про народження. Однак, якщо є можливість краще мати з собою закордонні паспорти. Якщо Ви лікуєтеся чи маєте потребу в лікуванні - краще також мати свою медичну історію.

Натомість, для того, щоб приїхати до Польщі з території іншої країни необхідно дотримуватися існуючого режиму поїздок між нашими державами.

Нагадуємо, що в середині країн Шенгенської зони, до яких належить і Польща, не здійснюється прикордонний контроль при перетині національних кордонів. Перелік таких країн є за посиланням https://bit.ly/3t4Ru7R.


Чи потрібно проходити карантин та тестування на COVID?

У цій винятковій ситуації громадяни України, які в’їжджають до Польщі з території України позбавлені обов’язку проходження карантину через COVID-19, наявність ПЛР-тестування також не вимагається.


Чи можна щоб дитина виїхала сама / без згоди батьків

Якщо дитина (особа віком до 16 років) їде з території України, то її пропустять на територію Польщі. При цьому в умовах війни згода батьків не вимагається.


Чи потрібно отримувати статус біженця

Отримати статус біженця є Вашим правом, а не обов’язком. Після перетину кордону Ви маєте 14 днів щоб подати заяву на статус біженця до Прикордонної служби Польщі (Straż Graniczna). Однак, навіть без цього статусу Ви можете проживати у Польщі щонайменше 18 місяців https://www.gov.pl/web/udsc/---------.


Як отримати закордонний паспорт у Польщі.

В умовах війни виготовлення війни тимчасово призупинено. Тому дипломатичні представництва та консульські установи не можуть у цей час оформити Вам новий закордонний паспорт навіть якщо Ви його сильно потребуєте.


Куди звертатися у Польщі

Якщо потребуєте тимчасового розміщення, харчування та отримання першої медичної допомоги, правової консультації після перетину українсько-польського кордону слід звертатися до приймальних пунктів, які знаходяться у прикордонній зоні та у містах Польщі. Вони розташовані на всіх пунктах перетину українсько-польського кордону та вокзалах (dworzec). Як правило, інформаційні афіші про такі пункти виконані на тлі кольорів українського прапора і його назва зазначена українською та польською мовами. У таких пунктах Вас можуть направити до Центрів з прийняття українців у потребі, де Вам нададуть можливість перепочити, їжу, можливість заночувати у теплому місці (на добу або більший строк).  Їх перелік знаходиться тут https://www.gov.pl/web/ua/-2. Звертаємо увагу, що цей перелік не є вичерпний. ЇХ може бути більше за рахунок пунктів відкритих владою міст. Про них Ви можете дізнатися на офіційному сайті такого міста (як правило, сайт міста виглядає так: «назва міста».pl).


Україномовна  інфолінія: +48477217575.


Якщо не потребуєте термінової допомоги та має місце для тимчасового перебування, тоді не потрібно реєструватися в приймальному пункті або де-небудь ще. Ви можете відразу їхати до свого місця призначення по усій території Польщі.


На яку допомогу в Польщі я можу розраховувати?

Інформація про те, на яку допомогу можна розраховувати у Польщі Ви можете знайти за посиланням  на офіційній сторінці Уряду цієї країни https://www.gov.pl/web/ua

Громадяни України, які прибули після 24.02.2022  мають право безкоштовного проїзду територією Польщі потягами, право на працю, на безкоштовне медичне лікування та на безкоштовне навчання своїх дітей в школах, дитсадках та ліцеях.

Медична опіка: У Вас є доступ до польської медичної системи на тих самих умовах, що й у громадян РП без додаткових страхувань та плати. Україномовна інфолінія для пацієнтів: +48 800190590.

Освіта: діти віком 7-18 років мають право на безкоштовне навчання в польських школах. За деталями слід звертатися за номер телефону: +48 2234 74 708 або e-mail: [email protected]

Праця: на час перебування в Польщі можна працювати легально. З метою пошуку вакансій рекомендовано відвідати веб-портал oferty.praca.gov.pl, який є також доступний в україномовній версії. 

Громадський транспорт: до кінця березня 2022 року для мігрантів з України запроваджено безкоштовний транспорт. Завдяки цьому українці можуть легко дістатися до інформаційних пунктів та місця свого перебування. Поїздки здійснюються на підставі паспорта з в’їзним штампом  починаючи з дати  24 лютого або карти перебування біженця (tymczasowe zaświadczenie cudzoziemca) або тимчасового документа, що посвідчує особу.


Що потрібно щоб перебувати в Польщі легально / Скільки часу я можу перебувати у Польщі легально?

Усі українці у Польщі, незалежно від причин, підстав та мети перебування, а також документів, які підтверджують їх статус перебувають у Польщі легально з 24.02.2022 на 18 місяців з можливістю продовження строку свого перебування ще на 18 місяців.


Як я можу підтвердити, що приїхав до Польщі після 24 лютого 2022?

Якщо Ви перетинали українсько-польський кордон, то для цього достатньо надати документ, в якому польським прикордонником проставлений дата-штамп з датою Вашого в’їзду.

Якщо Вам такий штамп не проставили рекомендуємо звернутися за відповідною довідку (Potwierdzenie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) до найближчого відділення Прикордонної служби Польщі. Інформація про такі пункти на теренах Північної Польщі доступна за посиланням https://bit.ly/3J7s5Qq.


Що робити якщо закінчилася біометрія / віза/ строк перебування по безвізу?

У зв’язку з воєнними діями на території України, усі громадяни України перебувають у Польщі легально. Ви можете продовжувати знаходитися тут.


Куди звертатися для працевлаштування у Польщі?

Для працевлаштування зверніться до бюро зайнятості (urząd praci) міста де Ви знаходитеся або до Центру прийняття мігрантів у Вашому місті.

Також рекомендуємо веб-портал oferty.praca.gov.pl, який є також доступний в україномовній версії.


Куди звертатися якщо немає де проживати?

Якщо потребуєте тимчасового розміщення, харчування слід звертатися до приймальних пунктів, які знаходяться у прикордонній зоні та у містах Польщі. Вони розташовані на всіх пунктах перетину українсько-польського кордону та вокзалах (dworzec). Як правило, інформаційні афіші про такі пункти виконані на тлі кольорів українського прапора і його назва зазначена українською та польською мовами. У таких пунктах Вас можуть направити до Центрів з прийняття українців у потребі, де Вам нададуть можливість перепочити, їжу, можливість заночувати у теплому місці (на добу або більший строк). Їх перелік знаходиться тут https://www.gov.pl/web/ua/-2. Звертаємо увагу, що цей перелік не є вичерпний. ЇХ може бути більше за рахунок пунктів відкритих владою міст. Про них Ви можете дізнатися на офіційному сайті такого міста (як правило, сайт міста виглядає так: «назва міста».pl).


Що треба щоб віддати дитину до школи / дитсадочку?

Зверніться до адміністрації найближчої до Вас школи. Вам необхідно буде надати свідоцтво про народження дитини та, за наявності, документи про хід її навчання в Україні. Їх переклад польською мовою значно полегшить комунікації та процес зарахування дитини до школи.

Що таке Песель PESEL та як його отримати?

PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) — це цифровий символ, що надається кожній людині для її ідентифікації.

В законодавстві не вказано, що отримання Pesel є обов’язковим, але очевидно, що без нього довго перебувати в Польщі буде практично неможливо.

Для його отримання Вам необхідно подати заяву до міської державної установи (Urząd) за місцем проживання. Для більш детальної консультації радимо звернутися до рецепційного пункту.


Чи можу я поїхати до інших країн і які для цього треба документи?

Режим в’їзду на території інших країн регулюється законодавством таких країн. В умовах війни багато країн змінили чи змінюють правила в’їзду до українців та або вимоги до документів, які ними подаються. Тож, після перетину польського кордону, якщо ви хочете поїхати в іншу країну, вам слід звернутися до посольства цієї країни. Перелік контактів до таких Посольств та Консульств у Польщі доступний за посиланням https://bit.ly/3I9CbPb.


Що мені може зробити Посольство/ Консульство?

1) продовжити строк дії закордонного паспорта до 5 років у разі його закінчення (для дітей строк паспорта може бути продовжено на 4 роки);

2) внести відомості про дітей / дитину, яким немає 16 років, до паспорта одного з батьків;

3) у випадку, якщо у Вас є лише внутрішній паспорт (старого взірця у вигляді книжечки), де відсутні записи латиницею, Ви можете оформити Свідоцтво про підтвердження особи, де Ваші персональні дані будуть зазначені польською та українською мовами.


Як може допомогти мені Посольство/ Консульство у зв’язку з моїм перебуванням на території Польщі?

Вам можуть надати Інформаційну підтримку, зокрема щодо наявних інформаційних пунктів з питань легалізації перебування, пунктів надання гуманітарної допомоги, доступу до медичних та освітніх послуг тощо.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux